اتصالات جوشی چیست؟

در صنعت هنگام عبور سیالات لازم است که از اتصالاتی بر اساس دما، فشار، نوع سیال و … استفاده شود. یکی از آن‌ها اتصال جوشی است.

اتصال جوشی به اتصالاتی گفته می‌شود که به صورت یک تکه ساخته و مورد استفاده قرار می‌گیرند. اتصالات در صنایع مختلف در انواع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جنس اتصالات

برای ساخت این اتصالات از آلیاژهای مختلفی استفاده می‌شود. از همین رو خواص و ویژگی آن‌ها متفاوت است. از جمله این آلیاژها آهن، استیل و … است.

انواع اتصال جوشی

همانطور که گفته شد قبل از معرفی وارد کننده اتصالات جوشی باید با انواع و کاربرد این اتصالات بیشتر آشنا شوید. اتصالات جوشی بر اساس نوع استفاده و کاربرد دارای انواع مختلفی است.

اتصالات فلزی جوشی متداول ترین اتصالات لوله کشی است و در سایزهای بزرگتر از 2 اینچ بیشتر از سایر اتصالات مانند اتصالات ساکت ولد و اتصالات دنده ای استفاده می شوند. یک اتصال جوشی به نوعی طراحی و ساخته می شود که در سایت با استفاده از جوشکاری به لوله قابل اتصال باشد و در مواردی را از جمله تغییر جهت لوله،تغییر سایز لوله ، انشعاب گیری و مسدود کردن مسیر لوله مورد استفاده قرار گیرد. اتصالات جوشی در انتقال ایمن و کارای سیالاتی مثل نفت، گاز،بخار،محصولات شیمیایی و … در مسیرهای کوتاه و بلند ، جزئی از سیستم محسوب می شوند.

جنس اتصالات

برای ساخت این اتصالات از آلیاژهای مختلفی استفاده می‌شود. از همین رو خواص و ویژگی آن‌ها متفاوت است. از جمله این آلیاژها آهن، استیل و … است.

انواع اتصال جوشی

همانطور که گفته شد قبل از معرفی وارد کننده اتصالات جوشی باید با انواع و کاربرد این اتصالات بیشتر آشنا شوید. اتصالات جوشی بر اساس نوع استفاده و کاربرد دارای انواع مختلفی است.

سه راهی جوشی

یکی از پرکاربردترین اتصالات جوشی است. که برای ایجاد انشعاب مساوی یا نامساوی در لوله کشی کاربرد دارد.

زانویی ۴۵ درجه

برای تغییر مسیر حرکت سیال با زاویه ۴۵ درجه استفاده می‌شود.

زانویی ۹۰درجه

همانند اتصالات ۴۵ درجه است با این تفاوت که زاویه تغییر مسیر سیال در این نوع اتصالات ۹۰درجه است.

کپ جوشی

برای مسدود کردن خط لوله و اتصالات استفاده می‌شود.به طور کلی کپ جوشی به دو دسته کاسه‌ای و تخت دسته بندی می‌شوند.

سردنده جوشی

با استفاده از آن‌ها می‌توان اتصالات جوشی را به اتصالات رزوه‌ای متصل نمود.

تبدیل جوشی

با استفاده از آن‌ها می‌توان لوله‌ها با سایزهای مختلف را به یکدیگر متصل نمود. این نوع تبدیل به دو دسته هم مرکز و غیر هم مرکز تقسیم می‌شوند.

مزایای اتصالات جوشی

امروزه شناخت و معرفی وارد کننده اتصالات جوشی به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین برند را انتخاب نموده و مدت زمان بسیاری از اتصالات استفاده نمایید. در واقع طول عمر مفید تاسیسات شما به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا خواهد کرد.

مزایای این اتصالات جلوگیری از نشت سیالات است. پیوستگی فلزی بین اتصالات و خطوط لوله میزان کشش مقاومتی را افزایش و از لرزه‌های ایجاد شده در نقطه اتصال جلوگیری می‌کند.

از طرفی با ایجاد سطح صاف در درون لوله میزان بهم ریختگی جریان سیال را به حداقل می‌رساند.

جنس موادی که برای ساخت آن‌ها استفاده می‌شود، بسیار مهم است. زیرا ممکن است به مرور زمان دچار خوردگی شوند.

از لحاظ اقتصادی این اتصالات در مقایسه با اتصالات قلمچی و پیچ و مهره‌ای، مقرون به صرفه‌تر هستند.

 

کاربرد اتصالات جوشی

این اتصالات همچون دیگر اتصالات در شرایط دما و فشار متفاوتی استفاده می‌شوند. بر اساس میزان تحمل فشار و دما برای مصارفی همچون انتقال سیالات پتروشیمی، کارخانه‌های صنعتی، تاسیسات آتش نشانی، لوله کشی ساختمان‌ها و … استفاده می‌شود.

فرآیند ساخت اتصالات

همانطور که گفته شد این اتصالات برای تغییر مسیر، تغییر سایز و ایجاد ارتباط میان دو شبکه و … کاربرد دارند. برای اتصال آن‌ها از دستگاه جوش استفاده می‌کنند. دستگاه جوش با ایجاد جریان الکتریکی بالا، موجب ذوب شدن اتصالات شده و به لوله متصل می‌شوند.

نصب آن‌ها آسان است، برای صنایع مختلف کاربرد داشته و در برابر دما و فشارهای مختف، مقاومند.