کاربرد شیرآلات صنعتی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

صنعت پتروشیمی، صنعتی بسیار عظیم است و کاربرد آن فقط به تولید نفت و گاز محدود نمی‌شود، کارخانه‌جات پتروشیمی محصولات بسیاری از جمله پلاستیک، رنگ، افزودنی‌های مواد غذایی، مواد شوینده، کفش‌های ورزشی و پتروشیمی های اضافی تولید می‌کنند که از نفت، گاز طبیعی، زغال سنگ یا سایر منابع تولید می‌شود. در تجهیزات پتروشیمی از دما و فشارهای بالا برای تولید مواد مختلف استفاده می‌شود، عملیاتی که مستلزم مهندسی کارآزموده و پیشرفته است. یکی از مهمترین ضرورت‌ها در تجهیزات پتروشیمی، وجود اتصالات و شیرآلات صنعتی است که وظیفه کنترل جریان سیالات را به عهده دارند. 

 

موضوعی که امروزه تمام پتروشیمی‌ها را درگیر خود ساخته، صدها میلیون سال پیش در گیاهان و حیوانات زنده یافت می‌شد. در طولانی مدت با گذر زمان، جانوران و گیاهان و مواد الی از قرار گرفتن در معرض فرآیندهای شیمیایی با فشار و دمای بالا، به سوخت‌های فسیلی تبدیل شده‌اند. مواد مورد استفاده در صنعت پتروشیمی می‌تواند در محیط زیست و محیط اطراف در معرض خطر باشد. مهم نیست که از چه نوع شیرآلاتی استفاده می‌شود، ضروری است که مواد از کارخانه پتروشیمی به محیط خارج نشت نکنند. علاوه بر اطمینان از ایمنی در حین عملیات پتروشیمی، ضروری است که از پرسنل در مقابل خطرات احتمالی نیز محافظت شود تا از خطرات ناشی از کار با پتروشیمی‌ها جلوگیری شود. بسیاری از دستورالعمل‌ها این مساله را پوشش می‌دهند، اما در مورد شیرآلات صنعتی، همواره پیشگیری از نشت بسیار مهم‌تر است. علاوه بر این، بسیاری از انفجارهای شیمیایی در سایت‌های پتروشیمی می‌توانند امنیت شیرآلات صنعتی مسدود کننده اتوماتیک را نیز به خطر بیاندازند. با این حال، این انفجارها نه تنها افراد حاضر در کارخانه را به خطر می‌اندازد، بلکه می‌توانند به مناطق اطراف نیز آسیب برسانند.

تولیدکنندگان و تامین کنندگان تجهیزات پتروشیمی

صنعت نفت و گاز و پتروشیمی به تولیدکنندگان و تامین کنندگان تجهیزات پتروشیمی این فرصت را می‌دهد تا محصولاتی را تولید کنند تا نیازهای عملیاتی پیچیده برآورده شود. به ویژه هنگامی که سخن از شیرآلات سوزنی و شیرآلات توپی به میان می‌آید، نیاز فزاینده‌ای برای شیرآلات صنعتی قوی‌تر و بهتر به‌وجود می‌آید. از آنجا که تقاضا برای نفت و گاز به طور مداوم در حال افزایش است بنابراین مترادف آن تقاضا برای تامین و تجهیز صنایع نفت و گاز برای توسعه منابع سوخت در سراسر جهان نیز افزایش یافته است. این تقاضا به طور اتوماتیک نیازمند خط لوله حفاری عمیق‌تر و هزینه‌های تولید پایین‌تری است که همه این موارد نیازمند تکنسین‌های متخصصی است که این تجهیزات را با دقت بیشتری انتخاب کنند. امروزه با توجه به تنوع فرایندهای عملیاتی، انتظارات افزایش کیفیت عملکرد در حال حاضر بالاتر از همیشه است.

شیرآلات صنعتی

رهبران صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، ارتباطات قوی با تولید کنندگان و تامین کنندگان شیر آلات سوزنی دارند. در کارخانه‌جات پتروشیمی در جریان بالا دست، از شیرآلات برای کنترل جریان نفت و از سیستم‌های تزریق فشار بالا برای جلوگیری از مسدود شدن شیرها استفاده می‌شود. در بخش میانی، جایی که ذخیره و حمل و نقل نفت و گاز از اعماق دریا انجام می‌شود، شیرآلات صنعتی برای محافظت از تجهیزات در حین کنترل جریان محصول، استفاده می‌شوند. همانطور که قرار است تمام سیستم‌ها در دماهای پایین نگه داشته شوند تا گاز را به مایعات تبدیل کنند، شرکت‌ها تقاضا می‌کنند که تامین کنندگان تجهیزات پتروشیمی و تولیدکنندگان به طور خاص قطعاتی را تولید کنند که در شرایط کم دما مقاوم باشند. در بخش سوم، جریان پایین دست چالش‌های زیادی را برای فرآیند پالایش نفت خام به وجود می‌آورد. این بخش صنایع پتروشیمی را از مواد خام تغذیه می‌کند، به همین دلیل است که طراحی شیرآلات صنعتی فشار بالا در اینجا مورد نیاز است.

خطوط لوله و سایر تجهیزات پتروشیمی

این صنعت به جهت استفاده از فرایندهای مختلف در صنعت نفت و گاز، مانند تقطیر، پالایش و سایر تجهیزات تقطیر، آبی، اصلاح کاتالیزوری، ترک خوردگی و آلکالیت، نیاز همیشگی به ارتباط با تولید کنندگان و تامین کنندگان تجهیزات و اتصالات لوله دارد.

در اینجا مساله اصلی حمل و نقل تحهیزات پتروشیمی است که واقعا بدون لوله و اتصالات طراحی شده و خاص که قادر به نصب و اجرا با حداقل نیاز به تعمیر و نگهداری هستند، میسر نیست. همانطور که صنایع نفت و گاز و پتروشیمی فرصت تولید اتصالات و لوله را برای کسب و کار ارائه می‌دهد، نیازمندی‌های بازار جهانی نیز همواره در حال افزایش است وتولید کنندگان با طرح ها و مواد متناسب با نیاز صنعت همواره پاسخگو بوده‌اند.ش

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.